Water cooled and trolley built-in double pulse mig welding machine PROMIG500XP
- Model
- PROMIG500XP
Item specifics
- Rated Input Voltage
- 3PH ~ 400V +15%
- MAX.Load Power Capacity
- 24.08KVA
- Output Property
- CV
- Wire-feed Mechanism
- 4 Rollers
- Wire Feed Speed Range
- 0-25m/min
- Warranty
- 1 year warranty
Review
Description
DETAILS
High Speed Pulse MIG Welding
PROMIG 500XP
Short Arc (refined dip transfer)
Pulse Arc
HSP (high speed pulse)
HSA (high speed spray arc)
UCA (ultra concentrated Arc)
HPC (hybrid pulse control)
MDP (micro double process)
ULS (ultra low spatter)
Easy to use
Simple Operation
3 Steps to achieve weld perfection
1. Select Processes-list No.
2. Adjust welding current.
3. Save it into JOBs.
(always the perfect setting by the synergic function using the material thickness)
Feature
Process-list
Synergy Control
Memory Storage Function
Flexible control mothods
you can regulate the machine everywhere ----- at the power source, at ....
Ultra-long Distance Welding with Precise and Stable Arc Control
Reliable and Durable Intermediate Cable Kit
The Intermediate cable kit (7 Pins only) connecting the main machine and the wire feeder is wrapped in thick rubber, which not only meets the needs for efficient communication, allowing for more precise control, but also helps reduce the occurrence of malfunctions.
Ready for Intelligent Fabrication
MES and WeldNET Accessible
Robot Welding Accessible
Better Aluminum Welding Process
Premium push-pull gun
Refined Dip Transfer
• Highly efficient dip transfer arc with refined waveform;
• Suppress the spatter during short-circuit transition;
• Create high-quality seams with increased deposition rate;
• Spatter can be reduced by 20% when welding with CO2;
Advanced Technologies for Higher Efficiency
HSP (High Speed Pulse) - Ultra High Deposition Rate
Get better welding seam
Less heat input, less spatters, less rework.
Get higher welding strength
Deeper penetration, no undercut defects, higher strength.
HSA (High Speed Spray Arc) - Superior Directional Property
Smaller opening angle
Deeper penetration
More material saving
Higher welding efficiency
HPC (Hybrid Pulse Control) - Excellent in All-position Welding
MDP (Micro Double Process) - TIG alike Results and Faster
ULS (Ultra Low Spatters) - Stable and High Efficiency
VIDEO
SPECIFICATIONS
Machines
Product Name
ProMIG-500XP
Machines Processes
SMAW GMAW FCAW GMAW-P GMAW-HSP |
Wire Feeder
4-Rollers
Product Weights & Dimensions
Dimensions(L*W*H):Machine
950x460x1080 mm
Dimensions(L*W*H):Wire feeder
710x350x500 mm
Net Weight : Machine | 66.5KG |
Net Weight : Wire feeder | 15KG |
Basic Specification
Mains voltage(V)
3PH~400V±15%(50/60Hz)
Max.Load Power Capacity
25.18KVA
Rated Duty cycle at 40℃(105℉): 60%
500A/39V |
Rated Duty cycle at 40℃(105℉): 100%
400A/31.5V |
Open Circuit Voltage | 70V~80V |
Power Factor | 0.87 |
Efficiency | 89% |
Wire feed unit | 4 rollers |
Wire feed speed rang | 0~25m/min |
Wire Spool Capacity | 300mm(15kg) |
Wires φ (mm): Fe | 0.8~1.6mm |
Wires φ (mm): Alu | 1.0~1.6mm |
Wires φ (mm): Flux-cored | 0.8~1.6mm |