topwell powerful and excellent ac dc tig welder for aluminum welding MASTERTIG-250AC
- Price
- Model
- MASTERTIG-250AC
- MOQ
- 1 piece
Item specifics
- Rated Input Voltage
- 1PH ~ 230V ±15%
- Rated Output
- 160A/26.4V
- Max Open Circuit Voltage
- 5.63KVA
- Effiency
- 80%
- Warranty
- 1 year warranty
- Dimensions
- 490x230x385mm
Review
Description
DETAILS
Total Solution of TIG welding
AC/DC TIG & MIX TIG
MASTERTIG-250AC
Reliable and Powerful Design - 250A@60% duty cycle, capable for workshop jobs.
Advanced Pulse Controls
Control Panel Description
1. Welding Process
DC TIG/AC TIG/MIX TIG/DC MMA
2. Pulser Control
3. AC Waveshape Types
Advanced Squarewave
Sin Wave
4. MIX TIG
5. AC Waveshape
AC Frequency Range 20Hz~200Hz
AC Clean Width (AC Balance) +40~-40
AC Clean Ratio (ACBias) % +30~-50
AC Frequency control
AC Balance Control
Amplitude Control
Unique MIX TIG
· Nice weld seam, Excellent arc concentration
· Deeper penetration
· Substantially reduce the tungsten consumption
VIDEO
SPECIFICATIONS
Machines
Product Name
MasterTIG-250AC
Machines Processes
Stick (SMAW)
TIG (GMAW) Pulsed TIG (GTAW-P) |
Product Weights & Dimensions
Dimensions(L*W*H)
490x230x440mm
Net Weight
23kg
Basic Specification
Input Voltage
1PH ~ 230V ±15%/3PH ~ 380V ±15%
Input Power
TIG: 6.3KVA MMA: 7.1KVA |
Output Range
TIG: 5A/10.2V~250A/20V MMA: 20A/20.8V~200A/28V |
Rated Output(40℃) 100%
TIG: 250A/20V MMA: 200A/28V |