compact welding machine mig double pulse tig mig welding machine PROMIG-250SYN PULSE
- Model
- PROMIG-250SYN Pulse
Item specifics
- Rated Input Voltage
- 1PH ~ 230V ±15%/3PH~400V±15%
- MAX.Load Power Capacity
- 11.72KVA
- Rated Output
- 250A/26.5V
- Open Circuit Voltage
- 70V-80V
- Effiency
- 80%
- Wire-feed Mechanism
- 4 Rollers
- Wire Feed Speed Range
- 2-25m/min
- Warranty
- 3 year warranty
- Dimension
- 790x250x650mm
- Weight(KG)
- 32KG
Review
Description
PROMIG-250SYN Pulse
TOPWELL double pulse mig mag welder for aluminum welding Promig-250syn pulse
Application:
Metal Fabrication
Maintenance and Repair
Auto Body
Light Industrial,Workshop -
Processes:
MIG/MAG,
Flux-Cored
Pulse MIG
TIG, MMA(Stick) -
Input Power: 400V, 3-Phase
Rated Output at 40°C (104°F):
250A /26.5V/60% Duty Cycle
Weight: 32KG
True Pulse to Weld Excellent
True Synergy with JOB-LISTS
1. Select Job-list number
2. Set wire feeding amperage
3. Start welding and PROMIG does the rest
Full IGBT Modules Structure
TRUE Multi-Process
Professional 4-rollers drive systems
Item No PROMIG-250SYN Pulse Rated Input Voltage 3PH ~ 400V ±15% Max. Load Power Capacity 11.72KVA Rated Duty Cycle(40℃) 60% MIG: 250A/26.5V MMA: 250A/30V TIG: 250A/20V 100% MIG: 200A/24V MMA: MMA: 200A/28V TIG: TIG: 200A/18V Welding Current/Voltage Range MIG: 10A/14.5V~300A/29V MMA:10A/20.8V~250A/30V TIG:5A/10.2V~250A/20V Open Circuit Voltage 70V~80V Power Factor 0.8 Efficiency 80% Pre-Gas Time Preset Flow-Gas Time Preset Wire-feed Mechanism 4 Rollers Wire-feed Speed Range 0~25 m/min Wire Spool Capacity 300mm (15kg) Filler Wires (mm) for Fe : 0.8~1.2 mm For Stainless steel: 0.8~1.2mm For Aluminum: 0.8~1.2mm Dimension 790X250X650mm Weight 32KG - For Standard accessories