workshop pulse mig welding machine PROMIG-250SYN PULSE
- Model
- PROMIG-250SYN Pulse
Item specifics
- Rated Input Voltage
- 1PH ~ 230V ±15%/3PH~400V±15%
- MAX.Load Power Capacity
- 11.72KVA
- Rated Output
- 250A/26.5V
- Warranty
- 1 year warranty
- Dimension
- 790x250x650mm
Review
Description
DETAILS
Heavy Duty, Synergy, Pulse MIG
PROMIG-250SYN Pulse
Compact Heavy Duty Design - 250A @ 60% Duty cycle, suitable for workshop or light industrial
Multi-Process Capable - Welds Flux-cored, Stick, Lift-TIG, Pulse MIG, advanced MIG for M.S/S.S.
Pulse MIG Process - Welds 4XXX and 5XXX series aluminum for superior quality welding.
Synergic Control - Start welding with three simple steps.
Built-in featured waveform - Provides a smooth, stable arc and superior, repeatable welds.
Dynamic Control - controls the welding arc cone width from a softer arc to a harder arc.
True Pulse MIG For Aluminum
Low Spatters For Mild Steel
4-Rollers Wire-Feeder
True Synergy With Jobs-list
3 Steps To Start Perfect Welding
1. Regarding to the Job-List, set Job Number
2. Regarding to the base metal thickness,set welding current
| 3. Go for welding! |
VIDEO
SPECIFICATIONS
Machines
Product Name
ProMIG-250SYN Pulse
Machines Processes
Stick (SMAW) Flux-Cored (FCAW) MIG (GMAW) Pulsed MIG (GMAW-P) |
Wire Feeder
4-Rollers
Product Weights & Dimensions
Dimensions(L*W*H)
790x250x650mm
Net Weight
32kg
Basic Specification
Input Voltage
Input Power
11.72KVA
Output Range
MIG: 10A/14.5V ~250A/26.5V TIG: 5A/10.2V~250A/20V MMA: 20A/20.8V~250A/30V |
Rated Output(40℃) 100%
MIG: 250A/26.5V TIG: 250A/20V MMA: 250A/30V |