MIG MAG TIG MMA pulse 220V 200Amps easy to use cheap price from China PROMIG-200SYN Pulse
- Model
- PROMIG-200SYN Pulse
Item specifics
- Rated Input Voltage
- 1PH ~ 230V ±15%
- Rated Output
- 200A/24V
- Wire Feed Speed Range
- 2-18 m/min
- Dimension
- 540x230x480mm
- Weight(KG)
- 20KG
Review
Description
DETAILS
Synergy, Portable, Pulse MIG
PROMIG-200SYN Pulse
Multi-Process Capable - Welds Flux-cored, Stick, Lift-TIG, Pulse MIG, advanced MIG for M.S/S.S.
Pulse MIG Process - Welds 4XXX and 5XXX series aluminum for superior quality welding.
Synergic Control - Set weld procedures with one control.
Built-in featured waveform - Provides a smooth, stable arc and superior, repeatable welds.
Dynamic Control - Controls the welding arc cone width from a softer arc to a harder arc.
True Pulse MIG For Aluminum
4-Roller wire-feeder
HPC—Hybrid Pulse Control
3 Steps To Start Perfect Welding
1. Regarding to the Job-List, set Job Number
| 2. Regarding to the base metal thickness,set welding current |
| 3. Go for welding! |
VIDEO
SPECIFICATIONS
Machines
Product Name
ProMIG-200SYN Pulse
Machines Processes
Stick (SMAW) Flux-Cored (FCAW) TIG (GTAW) MIG (GMAW) Pulsed MIG (GMAW-P) |
Wire Feeder
4-Rollers
Product Weights & Dimensions
Dimensions(L*W*H)
490x230x385mm
Net Weight
20kg
Basic Specification
Input Voltage
1PH ~ 230V ±15%
Input Power
8.75KVA
Output Range
MIG: 10A/14.5V ~200A/24V TIG: 5A/10.2V~200A/18V MMA: 20A/20.8V~200A/28V |
Rated Output(40℃) 35%
MIG: 200A/24V TIG: 200A/18V MMA: 200A/28V |