Hobby cnc plasma cutter portable Pilot arc air plasma cutting machine 220V PROCUT-75MAX max 25mm
- Model
- PROCUT-75MAX
Item specifics
- Rated Input Voltage
- 3PH ~ 400V ±15%
- Rated Output Currant
- 30-75A
- Rated Output Voltage
- 145V
- Effiency
- 85%
- Max. Load Power Capacity
- 10KVA
- Power supply type
- Inverter-IGBT
- Max Input current
- 340/460V, 32/24A
- Warranty
- 1 year warranty
- Dimensions
- 560X230X480mm
- Weight
- 22KG
Review
Description
PROCUT-75MAX
Classical, Reliable, Powerful, wildly used for Manual cutting, Gouging or even CNC cutting
Application:
Home workshop
Metal workshops
Light fabrication,
Repair and maintenance -
These Materials:
Mild Steel
Brass
Stainless Steel
Copper
Aluminum -
Input Power: 340-460V, 3-Phase
Amperage Range: 30-75A
Rated Output at 40℃ (104℉):
75A @60% Duty Cycle
Weight: 22KG
ADVANTAGES
- Speed less time on secondary operations due to superior cut and gouge capacity.
- A powerful 60% duty cycle to handle long time production cutting in the toughest environments.
- The torch is versatile and durable enough to handle a variety of jobs.
- Topwell’s long-life consumable deliver operating cost that is less than half the competition.
General View of Control Panel
1.Ammeter/Voltmeter Display
2.Encoder Control
3.Gas supply problem
4.Over heat/Over loading
5.Power LED
CUTTING CAPACITY
Capacity Thickness Cut speed Dross free(CNC) 12mm 900mm/min Pierce* 16mm (Use TP-105 Torch) Cut angle(ISO9013) Range 4 Recommended cut 25mm 500mm/min Severance(Hand cutting) 35mm 125mm/min *Pierce rating for handheld or with CNC torch height control
Non-HF Arc Ignition system
- Torch off.
- By positioning the torch on the part to be cut, theplasma arc will strike.
Torches with pilot arc cut in without high frequency.
Item No PROCUT-75MAX Input voltages (±15%) 380V, 3PH, 50/60Hz
400V, 3PH, 50/60Hz
220V, 1PH, 50/60HzMax. Load Power Capacity 10KVA Rated output voltage 145VDC Max output current 75A Open circuit voltage (OCV) 300VDC Duty cycle rating 40°C(105°F) 380V/400V: 60% @75A
100% @60A
220V: 60% @75A
100% @ 60AOperating temperature -10℃~40℃ Dimensions 540x240x480mm Weight 22KG Torch PT80,6m
TP105,7.5mRecommended gas inlet flow rate/pressure CUTTING:400 scfh, 6,7 scfm @ 85 psi