Synergic double pulse mig mag welding machine promig-250syn dpulse
- Model
- PROMIG-250SYN DPulse
Item specifics
- Input Voltage
- 1PH ~ 230V ±15%
- Rated Output(40℃) 60%
- 250A/26.5V
- Features
- Pulse & Double Pulse MIG
- Wire Feeder
- 4-Rollers
Review
Description
DETAILS
Synergy, Pulse, Double Pulse MIG
PROMIG-250SYN DPulse
Compact & Heavy Duty - 250A @ 60% Duty cycle, suitable for workshop or light industrial applications.
Pulse MIG Process - Welds 4XXX and 5XXX series Aluminum and Mild Steel for superior quality welding.
Advanced Performance For Mild Steel - Delivers less spatters, less rework than before.
Pulse MIG
Less Spatters For Mild Steel
Double Pulse MIG
True Synergy With Jobs-list
3 Steps To Start Perfect Welding
1. Regarding to the Job-List, set Job Number
2. Regarding to the base metal thickness,set welding current
| 3. Go for welding! |
VIDEO
SPECIFICATIONS
Machines
Product Name
ProMIG-250SYN DPulse
Machines Processes
Stick (SMAW) Flux-Cored (FCAW) MIG (GMAW) Pulsed MIG (GMAW-P) Double Pulsed MIG (GMAW-DP) |
Wire Feeder
4-Rollers
Product Weights & Dimensions
Dimensions(L*W*H)
790x250x650mm
Net Weight
32kg
Basic Specification
Input Voltage
1PH ~ 230V ±15%/3PH ~ 400V ±15%
Input Power
11.72KVA
Output Range
MIG: 10A/14.5V ~250A/26.5V MMA: 20A/20.8V~250A/30V |
Rated Output(40℃) 100%
MIG: 250A/26.5V MMA: 250A/30V |